Evropská komise vydala doporučení k ochraně novinářů.

Evropská komise v reakci na množící se útoky proti reportérům vydala sérii doporučení pro státy Evropské unie, jak by měly přistupovat k ochraně bezpečí novinářů, jejichž zdraví či životy jsou ohroženy při výkonu práce.

 

Doporučení, která se poprvé zabývají tímto problémem na úrovni EU, vyšla 16. září 2021 poté, co předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve zprávě o stavu EU upozornila na nutnost přispět k bezpečí novinářů. „Žádný novinář by neměl zemřít nebo být napadán kvůli své práci. Musíme podporovat a chránit novináře, pro demokracii jsou zcela zásadní,“ prohlásila místopředsedkyně EK Věra Jourová, která má v agendě mimo jiné nezávislost médií.

Počet útoků na novináře roste, v loňském roce čelilo v EU útokům 900 novinářů a zaměstnanců médií. K jejich ochraně však země EU nepřistupují dostatečně a jednotně, proto EK vyzvala státy, aby začaly důkladně vyšetřovat a soudit fyzické útoky či vyhrožování týkající se zástupců médií. Bezpečnostní složky by měly začít více spolupracovat s novinářskými organizacemi, aby měly lepší informace o hrozbách vůči novinářům. Novináři by také měli mít podle unijní exekutivy bez jakékoli diskriminace přístup k informacím od úřadů, K téměř třetině útoků vůči novinářům došlo během protestů a demonstrací, proto EK doporučila, aby byli policisté zasahující při protestech vyškoleni k lepšímu zajištění bezpečnosti reportérů. Novináři by měli být po dohodě s policií vždy jasně identifikováni a dostat informace o potenciálním nebezpečí.

Jourová upozornila i na stoupající počet online útoků na novináře, kteří se snaží bránit šíření dezinformací na sociálních sítích. EK proto doporučila státům, aby podporovaly spolupráci mezi sítěmi a organizacemi chránícími bezpečí novinářů. Orgány kybernetické bezpečnosti by mohly vyhovět žádostem novinářů, kteří chtějí vědět podrobnosti o napadení svých účtů na sítích. Zvláštní pozornost by státy měly věnovat bezpečí novinářek, které čelí útokům na internetu častěji než muži.

 

Evropská komise nyní povede debatu se státy a zástupci novinářů o právně nezávazných doporučeních. Plánuje vydat Akt o svobodě médií, který by měl podpořit ochranu nezávislosti sdělovacích prostředků a také pokračuje práce na legislativě a dalších opatřeních, které by měly novináře lépe chránit před tzv. strategickými žalobami, jejichž cílem je novináře umlčet.

 

(Foto: zdroj Euractive)